Ste. Genevieve, MO
| Bloomsdale K of C
Rivertown Summer Splash
Jun 7-9, 2019
Saturday Morning Weather Update
6/8/2019 6:02 AM
KC #1 and KC #2 WILL play today.
12U will have a 12:00pm start.
9U will have a 10:00am start.
Yanks South WILL play today.
13U will have a 12:00pm start.
9U, 12U, 13U scheduled will be updated by 7:00am
11U at Challenger still playing as scheduled
10U at Leons still playing as scheduled
14U at Yanks North playing as scheduled
Division
Standings
# | Team | W-L-T | RA | RD | PTS |
---|---|---|---|---|---|
1 | Scott County Crushers | 2-0-0 | 2 | 8 | 240 |
2 | Ste. Genevieve Riverdogs | 2-0-0 | 13 | 6 | 450 |
3 | Prospects Black - Ladek | 1-1-0 | 3 | 6 | 1190 |
4 | Southern Illinois Team Dinger | 1-1-0 | 15 | -4 | 130 |
5 | Jackson Tribe | 1-1-0 | 18 | 4 | 110 |
6 | Mineral Area Falcons | 0-2-0 | 18 | -10 | 440 |
7 | SEMO KNIGHTS | 0-2-0 | 20 | -10 | 200 |
Pool Schedule
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
Game 1 Friday 6:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 7 Ste. Genevieve Riverdogs | 2 Mineral Area Falcons | ||
Game 2 Friday 8:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 11 Jackson Tribe | 12 Ste. Genevieve Riverdogs | ||
Game 3 Saturday 9:00 AM | Pere Marquette Park Yank-N | 6 Mineral Area Falcons | 11 Jackson Tribe | ||
Game 4 Saturday 11:00 AM | Pere Marquette Park Yank-N | 2 Scott County Crushers | 1 Prospects Black - Ladek | ||
Game 5 Saturday 1:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 1 SEMO KNIGHTS | 13 Scott County Crushers | ||
Game 6 Saturday 3:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 11 Prospects Black - Ladek | 1 Southern Illinois Team Dinger | ||
Game 7 Saturday 5:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 4 SEMO KNIGHTS | 7 Southern Illinois Team Dinger |
Bracket(s)
Championship Bracket 14U
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
1 Game 1 Sunday 2:00 PM | Sun 2:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 1 Southern Illinois Team Dinger | 20 Jackson Tribe | |
2 Game 2 Sunday 10:00 AM | Sun 10:00 AM | Pere Marquette Park Yank-N | 12 Ste. Genevieve Riverdogs | 7 SEMO KNIGHTS | |
3 Game 3 Sunday 8:00 AM | Sun 8:00 AM | Pere Marquette Park Yank-N | 7 Prospects Black - Ladek | 1 Mineral Area Falcons | |
4 Game 4 Sunday 4:00 PM | Sun 4:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 4 Scott County Crushers | 7 Jackson Tribe | |
5 Game 5 Sunday 12:00 PM | Sun 12:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 0 Ste. Genevieve Riverdogs | 2 Prospects Black - Ladek | |
6 Game 6 Sunday 6:00 PM | Sun 6:00 PM | Pere Marquette Park Yank-N | 4 Jackson Tribe | 6 Prospects Black - Ladek |
Championship Bracket
4 | Southern Illinois Team Dinger | 1 |
Pere Marquette Park Yank-N
5 | Jackson Tribe | 20 |
2 | Ste. Genevieve Riverdogs | 12 |
Pere Marquette Park Yank-N
7 | SEMO KNIGHTS | 7 |
3 | Prospects Black - Ladek | 7 |
Pere Marquette Park Yank-N
6 | Mineral Area Falcons | 1 |
1 | Scott County Crushers | 4 |
Pere Marquette Park Yank-N
Jackson Tribe | 7 |
Ste. Genevieve Riverdogs | 0 |
Pere Marquette Park Yank-N
Prospects Black - Ladek | 2 |
Jackson Tribe | 4 |
Pere Marquette Park Yank-N
Prospects Black - Ladek | 6 |
Tournament Info:
- June 7 - 9, 2019
- Free Entry to New Water Park for Players
- Teams must be sanctioned with Game 7 for 2019.
- Sanction Fee ($30) must be paid prior to tournament registration.
- Turf infield for 10U,11U,14U / Dirt infield for 8U,9U,12U,13U
- Contact: 314-808-1465 Nick
Tournament Format:
- 3 game minimum.
- Games will begin on Friday - 3 day event
- Open Divisions
- Team/Individual awards will be issued to 1st & 2nd Place teams
Tournament Fee:
- Entry Fee: 8U Machine Pitch - $275
- Entry Fee: 9U - 14U - $350
- NO Gate fees
- Payment Options: Check/Cash
- PAYMENTS SECURE YOUR SPOT IN THE TOURNAMENT
Payments by check? Make check payable to: Ste. Gen Baseball Inc.
*Note: There is a $50 fee for any returned checks*
Mail to:
Who's Coming
# | Team Name | Division | City/State | W-L-T | |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Aces Shafer
Moscow Mills, MO
|
9U-A | Moscow Mills, MO | 1-2-0 | |
2 |
Diamond Stars
Arnold, MO
|
8U | Arnold, MO | 17-6-0 | |
3 |
Jackson Tribe
Jackson, MO
|
9U-AA | Jackson, MO | 3-1-0 | |
4 |
Si Bullets
Marion, IL
|
9U-AAA | Marion, IL | 15-0-0 | |
5 |
Southern Illinois Dirt Dawgs
Herrin, IL
|
9U-AA | Herrin, IL | 4-4-0 | |
6 |
Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
|
9U-AA | Ste. Genevieve, MO | 0-11-0 | |
7 |
Ste. Genevieve Riverdogs 8U
Ste. Genevieve, MO
|
8U | Ste. Genevieve, MO | 7-8-1 | |
8 | Open | ||||
9 | Open |
# | Team Name | Division | City/State | W-L-T |
---|---|---|---|---|
1 |
Diamond Stars
Arnold, MO
|
10U-AAA | Arnold, MO | 17-6-0 |
2 |
Eureka Eagles
Eureka, MO
|
10U-AA | Eureka, MO | 3-7-0 |
3 |
JC Independent
Affton, MO
|
10U-AA | Affton, MO | 1-2-0 |
4 |
Louisville Slugger Aces
Moscow Mills, MO
|
10U-AA | Moscow Mills, MO | 1-6-0 |
5 |
Mineral Area Orioles
Farmington, MO
|
10U-AA | Farmington, MO | 5-3-0 |
6 |
Missouri Stixx
Dardenne Prairie, MO
|
10U-AAA | Dardenne Prairie, MO | 7-7-0 |
7 |
Ste. Genevieve Riverdogs - Drury
Ste. Genevieve, MO
|
10U-AA | Ste. Genevieve, MO | 9-7-0 |
8 |
Ste. Genevieve Riverdogs - Staab
Ste. Genevieve, MO
|
10U-AA | Ste. Genevieve, MO | 12-7-1 |
9 |
Z20 Aces
Du Quoin, IL
|
10U-AA | Du Quoin, IL | 5-7-0 |
# | Team Name | Division | City/State | W-L-T | |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Mineral Area Blue Jays
Bonne Terre, MO
|
11U-AA | Bonne Terre, MO | 6-4-0 | |
2 |
Sikeston SWAT
Sikeston, MO
|
11U-AA | Sikeston, MO | 2-2-0 | |
3 |
Southside Prospects
St. Louis, MO
|
11U-AAA | St. Louis, MO | 6-2-0 | |
4 |
St. Louis Legends
St. Louis, MO
|
11U-AA | St. Louis, MO | 6-3-0 | |
5 |
Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
|
11U-AA | Ste. Genevieve, MO | 6-5-2 | |
6 |
StL Force 11U (Black)
St. Louis, MO
|
11U-AA | St. Louis, MO | 1-4-0 | |
7 | Open | ||||
8 | Open | ||||
9 | Open |
# | Team Name | Division | City/State | W-L-T | |
---|---|---|---|---|---|
1 |
12U Louisville Slugger Aces (Twellman)
Moscow Mills, MO
|
12U-AAA | Moscow Mills, MO | 0-6-0 | |
2 |
Combat
Hillsboro, MO
|
12U-AA | Hillsboro, MO | 1-5-0 | |
3 |
Desoto Chaos
Desoto, MO
|
12U-A | Desoto, MO | 0-3-0 | |
4 |
Jackson Tribe Black
Jackson, MO
|
12U-AA | Jackson, MO | 2-5-0 | |
5 |
Mineral Area Elite
Farmington, MO
|
12U-AA | Farmington, MO | 9-3-0 | |
6 |
Rawlings Xtreme 12U - Gunnar
St. Charles, MO
|
12U-AA | St. Charles, MO | 9-2-1 | |
7 |
Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
|
12U-AAA | Ste. Genevieve, MO | 10-8-2 | |
8 | Open | ||||
9 | Open |
# | Team Name | Division | City/State | W-L-T | |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Desoto Chaos
Desoto, MO
|
13U-AA | Desoto, MO | 0-3-0 | |
2 |
Semo Cardinals 13u
Jackson, MO
|
13U-AA | Jackson, MO | 3-0-1 | |
3 |
Semo Misfits
Benton, MO
|
13U-AA | Benton, MO | 3-3-1 | |
4 |
Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
|
13U-AA | Ste. Genevieve, MO | 8-4-1 | |
5 |
STL. Gold
St Louis, MO
|
13U-AA | St Louis, MO | 4-6-0 | |
6 | Open | ||||
7 | Open | ||||
8 | Open | ||||
9 | Open |
# | Team Name | Division | City/State | W-L-T | |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Jackson Tribe
Jackson, MO
|
14U-AAA | Jackson, MO | 3-2-0 | |
2 |
Mineral Area Falcons
Park Hills, MO
|
14U-AA | Park Hills, MO | 7-4-0 | |
3 |
Prospects Black - Ladek
St Louis, MO
|
14U-AA | St Louis, MO | 17-7-0 | |
4 |
Scott County Crushers
Chaffee, MO
|
14U-AA | Chaffee, MO | 6-1-0 | |
5 |
SEMO KNIGHTS
JACKSON, MO
|
14U-A | JACKSON, MO | 1-9-1 | |
6 |
Southern Illinois Team Dinger
Murphysboro, IL
|
14U-AA | Murphysboro, IL | 1-5-0 | |
7 |
Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
|
14U-AAA | Ste. Genevieve, MO | 11-3-0 | |
8 | Open |
-
Bloomsdale K of C
-
Pere Marquette Park
-
Ste. Gene Community Center